Úvod > Škola > Fotogalerie
Každý z nás doma používá spotřebiče, jako jsou ledničky, pračky, nebo třeba mikrovlnky. Tyto šikovné přístroje nám usnadňují život, pomáhají s vařením, praním nebo uklízením. Ale víte, jak se správně starat o spotřebiče a co dělat, když je už nepotřebujeme? Pojďme si o tom povyprávět v příběhu jednoho spokojeného spotřebiče!
Když si doma pořídíme nový spotřebič, může nám hodně usnadnit práci. Moderní spotřebiče jsou chytřejší a také úspornější – šetří energii, vodu a jsou navrženy tak, aby nám dlouho vydržely. Například nová lednička udrží jídlo déle čerstvé a přitom spotřebuje méně elektřiny. A když si koupíte dobrou pračku, bude prát oblečení šetrně, takže se rychleji usuší a vydrží nám čisté delší dobu.
Pořízení spotřebičů má i své nevýhody. Někdy jsou drahé, a když si koupíme levnější model, může se stát, že se brzy pokazí. Někdy také spotřebiče spotřebovávají více energie, než je potřeba, což škodí životnímu prostředí. Proto je důležité vybírat pečlivě a zamyslet se, jestli opravdu potřebujeme nový spotřebič, nebo stačí opravit ten starý.
Každý spotřebič jednou přestane fungovat. Místo toho, abychom ho jen vyhodili do popelnice, musíme si dát pozor, jak ho správně zlikvidovat. Všechny staré spotřebiče, které už nepotřebujeme, můžeme odevzdat na místa, která se zabývají recyklací elektroodpadu. Tam se z nich odstraní nebezpečné látky a zbytek se znovu využije k výrobě nových věcí. To je pro přírodu mnohem lepší než nechat staré spotřebiče zbytečně ležet na skládce.
Když si vybíráme nový spotřebič, můžeme přemýšlet ekologicky. Na obalu spotřebičů jsou energetické štítky, které nám říkají, kolik energie spotřebuje. Spotřebič s písmenem "A" je nejlepší, protože spotřebuje nejméně elektřiny. Kromě toho je dobré vybírat takové spotřebiče, které se snadno opravují, aby nám dlouho vydržely a nemuseli jsme si pořád kupovat nové.
Ať už máme doma jakýkoli spotřebič, je důležité si ho vážit a dobře se o něj starat. Když si pořizujeme nový, měli bychom přemýšlet o tom, jaké má vlastnosti, jak dlouho vydrží a co s ním uděláme, až ho nebudeme potřebovat. Tím pomáháme nejen sobě, ale i celé přírodě. A to je přece důležité!
23. 10. 2024